2008. november 18-19- az OECD és a Világbank Innovation and Sustainable Growth in a Globalised World (Innováció és fenntartható fejlődésa globalizált világban) címmel rendezett nemzetközi konferenciát. Itt mutatták be az infodev szakértői Broadband as a platform for economic, social and cultural development: Lessons from Asia (A szélessáv, mint a gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődés platformja: Leckék Ázsiától) című tanulmányukat.
Az igen alapos, adatokkal bőségesen alátámasztott anyag azt vizsgálja, milyen összefüggések fedezhetők fel a szélessávú internet (vezetékes és mobil egyaránt) elterjedtsége, a szolgáltatások ára és a gazdaság növekedése között.
A tanulmány egyértelműen bizonyítja, hogy az alacsony áron elérhető szélessávú internet rendkívüli mértékben képes felgyorsítani a gazdaság fejlődését. Mindezt jól példázza Vietnam, ahol rendkívül alacsony ár mellett 2002. és 2007. között több, mint 300 százalékkal sikerült nüvelni a felhasználók számát.
A gyorsuló fejlődést szemléltetik az alábbi adatok:
- A vezetékes telefonok használatában az USA 1912-ben érte el a 100/5 (a száz lakosra eső felhasználók száma) arányt. Kínának további 85 évre volt ehhez szüksége.
- A PC-használat esetében 22 évre volt a lemaradás
- Az internethasználatban már csak 8 év volt a különbség
- A mobiltelefonnál 7, a szélessávú internetnél már csak 5 kellett ahhoz, hogy Kína is felzárkózzon.
(A tanulmány és a konferencia egyéb, az interneten is elérhető anyagai is bizonyítják, hogy a Wifi Falu nem valamilyen elszigetelt kezdemlényezés, hanem nagyon is illek a világban zajló fejlesztési folyamatokba.)
A teljes tanulmány (pdf, 245 kb) az infoDev oldaláról tölthető le.