Első pillantásra Barack Obama 900 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagjából annak a 9 milliárd dollárnak a helye a legegyértelműbb, amit a teljes Egyesült Államokat lefedő szélessávú internethálózat kiépítésére szánnak.
Meglapő módon az Egyesült Államok csak a nem túl előkelő, 15. helyet foglalja el a behálózottsági (internet penetráció) toplistán, ráadásul az átlagos hálózati sebesség is nagyságrendekkel elmarad a legfejlettebb országokétól.
A fejlesztés révén olyan területek is jó minőségű interneteléréshez jutnának, amiknek bekötése az internetszolgáltatóknak eddig nem volt üzlet. A program támogatói szerint a szélessávú internethezzáférés élénkítené a gazdaságot, az így keletkezett adóbevételekből pedig néhány éven belül megtérülne a beruházás. Járulékos haszonként az eddig a digitális szakadék túloldalán élő embereknek könnyebben, egyzserűbben férnének hozzá az oktatási anyagokhoz és javulna egészségügyi ellátásuk is.
Talán túl szép, hogy igaz legyen. A program bírálói szerint a program elfogadásával a tövényhozók óriási hibát követhetnek el, könnyen előfordulhat, hogy a 9 milliárdos cyberhíd a semmibe vezet. Úgy vágnának bele a történelem egyik legnagyobb beruházásába, hogy fogalmuk sincs annak kimenetéről. Egy ilyen technológiai beruházás előtt sokkal többet kellene tudni a végfelhasználókról, arról, mik is a szükségletei, milyen körülmények között, hogyan is használnák a technológiát.
A program körül vitát mindenképpen érdemes figyelemmel kísérnünk, hiszen - ha kisebb léptékben is - a Nemzeti Digitális Közmű program sok hasonlóságot mutat Obama szélessávú gazdaságélénkítő programjával.
Kapcsolódó cikkek:
A 9 milliárd dolláros program körüli vitával részletesen foglalkozi a New York Times cikke.
Broadband to Nowhere (Szélessáv a semmibe) A Wall Street Journal cikke